Polo është një nga lojërat më të vjetra në botë, që në fakt daton nga kohët më të hershme se dokumentet e regjistruara të historisë. Fillimisht u luajt nga nomadët në Azinë Qendrore, dhe përfundimisht, sporti ndoqi nomadët në Persi, e cila sot njihet si Iran, diku midis viteve 600 p.e.s. dhe 100 pas Krishtit, me kalimin e kohës, mënyra në të cilën luhet loja ka ndryshuar, por koncepti bazë për të luajtur sportin mbi kalë ka mbetur i njëjtë.

Hapa

Metoda 1 nga 3: Luajtja e polos në natyrë

Luaj Polo Hapi 1

Hapi 1. Formoni dy ekipe me nga katër lojtarë në secilën skuadër, të cilët janë të gjithë mbi kalë

Të katër lojtarët janë të ndarë në role "sulm" dhe "mbrojtje", bazuar në numrin e tyre, i cili tregohet në fanellat e tyre.

• Fokusi kryesor i Lojtarit 1 është të shënojë gola për ekipin, i cili është një pozicion sulmues. Ky lojtar shpesh ka handikapin më të ulët, i cili i referohet nivelit të aftësive të lojtarit. Lojtari 1 gjithashtu ka përgjegjësinë për të mbuluar Lojtarin 4 të ekipit kundërshtar.
  • Lojtari 2 është gjithashtu i fokusuar në shënimin, si pozicion sulmues, por ai/ajo merr më shumë përgjegjësi për të luajtur mbrojtje sesa Lojtari 1. Lojtari 2 duhet të mbulojë gjithashtu Lojtarin 3 të ekipit kundërshtar.
  • Lojtari 3 ka një mori përgjegjësish, sepse ai/ajo është zakonisht lojtari më i mirë në ekip dhe kapiteni i ekipit. Rolet përfshijnë shënimin, lojën e mbrojtjes, përcaktimin e strategjisë dhe mbulimin e Lojtarit kundërshtar 2.
  • Përgjegjësia kryesore e Lojtarit 4 është të luajë mbrojtje për ekipin, dhe ai/ajo mund të lëvizë kudo në fushë. Ai/Ajo duhet të mbulojë Lojtarin 1 të ekipit kundërshtar.
Luaj Polo Hapi 2

Hapi 2. Njihni të metat e secilit lojtar dhe ekipit

Komitetet e konkurrimit në polo ekzistojnë në secilin vend ku luhet sporti, dhe këto komitete përcaktojnë të metat e lojtarëve dhe të ekipeve.

• Të metat variojnë nga -2, që i referohet fillestarëve, deri në 10, që i referohet shumë të avancuarve.
  • Të metat i referohen qëllimeve, p.sh. një ekip ka një hendikep prej 20 golash.
  • Komitetet e konkurrimit në polo përdorin të meta për të caktuar ekipe në nivele të ndryshme loje, me polo me gola të ulët në një handikap total prej -8 në 4, polo me gola të mesëm në 4 deri në 16 dhe polo me gola të lartë në 17 deri në 40. Këto nivele ndahen më tej të përputhen me ekipet e niveleve të ngjashme të përvojës.
Luaj Polo Hapi 3

Hapi 3. Organizoni një kalë për secilin lojtar

Kuajt e përdorur për polo quhen "ponies", megjithëse zakonisht janë kuaj me madhësi të plotë.

• Ponies lejohen të jenë në rangun e madhësisë prej 14.2 duar në 16.0 duar, e cila matet në tharjen e kalit. Një dorë matet në katër inç, kështu që ponies mund të jenë 58 deri në 64 inç të larta.
  • Ponies duhet të peshojnë midis 900 dhe 1100 paund.
  • Ponon Polo zgjidhen për qëndrueshmëri, gatishmëri, manovrim dhe shpërthime shpejtësie. Ata shpesh janë kryqëzime ose kryqe të pastër.
  • Rregullat e polos diktojnë që ponive duhet t'u jepet pushim në lojë, kështu që secili lojtar polo duhet të ketë të paktën 2-3 ponie për polo me qëllime të ulëta deri në një kalë i vogël për chukka, ose periudhë kohore, për polo me qëllime të larta. Ponies mund të luajnë për një maksimum prej dy chukkas jo të njëpasnjëshëm për ndeshje polo.
Luaj Polo Hapi 4

Hapi 4. Kuptoni sesi koha dhe kontrollohet loja

Polo ka disa periudha kohore, si dhe gjyqtarë dhe gjyqtarë të montuar.

• Një ndeshje polo ka periudha kohore prej 7 minutash, të cilat quhen chukkas. Koha e përgjithshme e lojës është rreth një orë e gjysmë deri në dy orë, ose 90-120 minuta.
  • Ndeshjet me qëllime të larta kanë gjashtë çukka.
  • Ka pushime 3-minutëshe të dhëna midis chukkas, dhe gjithashtu ka një gjysmë-kohe 15-minutëshe, gjithashtu.
  • Çdo lojë ka dy gjyqtarë dhe një arbitër, i cili ndërhyn kur gjyqtarët nuk arrijnë një marrëveshje. Ekziston gjithashtu një flamurtar në çdo shtyllë të golit që sinjalizon kur është shënuar një gol.
  • Polo në natyrë luhet në një fushë që është 300 metra e gjatë dhe 160 metra e gjerë. Çdo fund i fushës së polos si një gol i gjerë 8 metra me shtylla të larta 10 këmbë.
Luaj Polo Hapi 5

Hapi 5. Mësoni se si luhet loja

Loja është mjaft e drejtpërdrejtë, për sa kohë që teknikat dhe rregullat janë kuptuar.

• Lojtarët përdorin një çekiç me dorezë të gjatë dhe luajnë me një top të vogël plastik të fortë.
  • Një ndeshje polo fillon me një rikthim, i cili është kur një zyrtar rrotullon topin midis skuadrave, të cilët janë rreshtuar sipas rendit numerik përballë njëri-tjetrit (p.sh. Lojtari 1 përballë Lojtarit 4, Lojtari 2 përballë Lojtarit 3, dhe kështu me radhë). Hedhjet gjithashtu ndodhin kur loja vazhdon pas një pushimi.
  • E drejta e kalimit në polo i referohet vijës së topit ndërsa është në lojë (domethënë drejtimi në të cilin topi po rrotullohet si pjesë e lojës). Lojtari që goditi topin për herë të fundit ka të drejtën e kalimit. Lojtarët kundërshtarë lejohen të hipin përkrah lojtarit me të drejtën e kalimit, për sa kohë që ata nuk pengojnë rrugën e tij/saj.
  • Një gol shënohet duke e futur topin në portën e ekipit kundërshtar me çekiç. Ekipet ndërrojnë golat përfundimtarë pasi secili gol shënohet në mënyrë që të llogarisin përparësinë e erës.
  • Umpires mund të thërrasë faull për hipje të rrezikshme ose përdorim të pahijshëm të çekiçit. Penalltitë mund të shkojnë nga një goditje e lirë në një gol të lirë për ekipin kundërshtar.
  • Orari i tepërt quhet "vdekje e papritur" dhe ndodh në fund të çukkës së fundit nëse të dy ekipet janë të barabarta. Skuadra e parë që shënon fiton.
Luaj Polo Hapi 6

Hapi 6. Njihuni me teknikat mbrojtëse të lojës

Teknikat mbrojtëse ndihmojnë lojtarët që të mos e shënojnë skuadrën kundërshtare në golin e tyre.

• Lojtarët mund të bllokojnë lëvizjen e kundërshtarit duke fiksuar çekiçët e tyre. Lojtarët mund ta bëjnë këtë vetëm kur janë në të njëjtën anë me të cilën kundërshtari po lëkundet ose nëse janë drejtpërdrejt para ose prapa kundërshtarit.
  • Kalimet lejohen në kënde 30 gradë dhe në shpatullën e kalit. Një vrapim përdoret për të thyer përqendrimin e një kundërshtari duke hipur pranë tij/saj, duke u lidhur me shpatullën e kalit kundërshtar dhe duke e larguar kundërshtarin nga topi.

Metoda 2 nga 3: Luajtja e Arena Polo

Luaj Polo Hapi 7

Hapi 1. Krijoni dy ekipe me nga tre lojtarë në secilin ekip

Ndryshe nga polo në natyrë, polo arena kërkon vetëm tre lojtarë, kryesisht për të mbajtur parasysh sigurinë e kuajve dhe kalorësve.

• Fanellat e lojtarëve duhet të tregojnë numrin e tyre si Lojtari 1, 2 ose 3.
  • Të kesh lojtarë alternativë lejohet për secilën skuadër, dhe lojtarët zëvendësues duhet të jenë të kualifikuar për të luajtur.
  • Të metat e lojtarëve zakonisht rriten me një për polon në arenë sepse kërkon aftësi të ndryshme. Kjo do të thotë që nëse handikapi i polos në natyrë i një lojtari është 1 gol, atëherë handikapi i tij në polo arena është 2 gola.
Luaj Polo Hapi 8

Hapi 2. Sigurohuni që secili lojtar të ketë së paku dy poni për ndeshjen

Polo Arena kërkon më pak ponie për lojtar.

• Lojtarët mund të alternojnë dy ponie për secilën chukka, duke i dhënë njërit pushim ndërsa tjetri hipur për chukka aktuale.
  • Ponies mund të jenë të çdo race apo madhësie për arenë polo.
  • Ponies nuk duhet të jenë të verbër në asnjë sy dhe duhet të jenë në gjendje të kontrollohen për të gjithë ndeshjen, ose mund të përjashtohen.
Luaj Polo Hapi 9

Hapi 3. Kuptoni se si arena polo është vendosur dhe kontrolluar

Ndërsa këto rregulla janë të ngjashme me atë të polos në natyrë, ka disa dallime.

• Arena polo ka katër chukka 7-minutëshe, me pushime 4-minutëshe pas shumicës së chukkas. Fundi i çukkës së dytë pasohet nga një pushim 6-minutësh.
  • Një zile ose sinjal do të tingëllojë 30 sekonda para përfundimit të secilës çukkë.
  • Zyrtarët e lojës përfshijnë dy gjyqtarë, një gjyqtar, një llogaritës i kohës, një shënues dhe gjyqtarë të golit. Sidoqoftë, është përgjegjësi e gjyqtarëve të sinjalizojnë kur shënohet një gol.
  • Një arenë duhet të jetë 300 metra e gjatë dhe 150 metra e gjerë, me gola në secilin skaj që janë 10 këmbë të gjera me 12 këmbë të larta.
Luaj Polo Hapi 10

Hapi 4. Mësoni rregullat e lojës me polo në arenë, pasi ka disa dallime nga polo në natyrë

Pjesa më e madhe e lojës luhet njësoj, por meqenëse luhet në një hapësirë më të vogël, lindin disa dallime.

• Një gol shënohet kur topi godet bordet brenda zonës së portës dhe llogaritet si një pikë. Përdoret një top i vogël, i mbushur me ajër me një perimetër prej 12.5 "deri në 15".
  • Ndeshja fillon me një rivënie, e cila ndodh kur një zyrtar rrotullon topin midis skuadrave, të cilat janë rreshtuar paralelisht me njëra-tjetrën. Hedhja e topit ndodh pasi arbitri hedh një monedhë, me kapitenin e ekipit fitues që zgjedh se cilin gol ekipi i tyre do të mbrojë i pari.
  • Një gol shënohet duke e futur topin në portën e ekipit kundërshtar me çekiç. Ekipet ndërrojnë objektivat përfundimtarë pas çdo goditjeje.
  • Lojtari me të drejtën e kalimit duhet të ndjekë vijën e topit (dmth. Drejtimin në të cilin ai rrotullohet si pjesë e lojës), dhe nëse linja e topit ndryshon, lojtarëve të tjerë që mund të jenë në rrugë duhet t'u jepet kohë pastroni të drejtën e re të kalimit. Lojtarët nuk lejohen të pengojnë të drejtën e kalimit nëse nuk janë mjaft larg lojtarit me të drejtën e kalimit për të shmangur përplasjen.
  • Në rast barazimi, loja do të rifillojë me periudhat e zakonshme kohore pas një intervali 10-minutësh. Skuadra e parë që shënon do të fitojë.
Luaj Polo Hapi 11

Hapi 5. Dijeni se çfarë mund të shkaktojë që të merren faulle dhe penallti

Ky sistem është gjithashtu pak i ndryshëm nga polo në natyrë.

• Një gjyqtar mund të thërrasë një faull për çdo shkelje të rregullave të lojës. Kur thirret një faull, gjyqtari duhet të thërrasë një time out për të njoftuar gabimin tek lojtarët.
  • Ekzistojnë një sërë dënimesh të ndryshme që mund të jepen në bazë të faullit të kryer. Këto përfshijnë një gol falas për ekipin e dëmtuar, goditjet e lira në distanca të ndryshme nga goli, largimin nga një pjesë ose pjesën e mbetur të lojës, skualifikimin dhe humbjen.
  • Lojtarët nuk mund të debatojnë me gjyqtarët kur thirren faulle dhe gjuha vulgare ose qëndrimet mosrespektuese nuk tolerohen.

Metoda 3 nga 3: Ruajtja e sigurisë gjatë lojës me polo

Luaj Polo Hapi 12

Hapi 1. Vishni veshjet e duhura për lojë

Polo kërkon një uniformë të veçantë, e cila ndihmon për të mbrojtur lojtarët. Ekzistojnë gjithashtu kërkesa sigurie për ponies.

• Helmetat janë të domosdoshme për sigurinë. Ato ofrojnë mbrojtje në skenarë të ndryshëm, duke përfshirë rënien nga kali i kalit dhe goditjen me një çekiç ose top.
  • Veshja përfshin një triko me mëngë të gjata me pantallona dhe çizme. Në shumë raste, lojtarëve nuk u lejohet të veshin shtiza ose veshje të mprehta me kopsa ose kunja të spikatura.
  • Ponies duhet të veshin çizme në të katër thundrat dhe fashë në të katër këmbët për mbrojtje nga topi.
  • Lojtarët nuk lejohen të përdorin një fre me blinkers në ponies e tyre. Blinkers pengojnë pamjen e kalit të vogël.
Luaj Polo Hapi 13

Hapi 2. Ndiqni rregullat e lojës

Rregullat kanë për qëllim që ta mbajnë lojën të sigurt si për lojtarët ashtu edhe për ponitë, dhe ka disa rregulla kryesore që duhen theksuar.

• Lojtarët nuk mund të prekin një lojtar ose kalë i vogël, përfshirë goditjen (p.sh. shalë, batanije, etj), me çekiçin e tij/saj.
  • Polo duhet të luhet me dorën e djathtë sepse lojtarët me dorën e majtë mendohet se kanë më pak saktësi.
  • Importantshtë e rëndësishme që ponot polo të jenë të trajnuar mirë dhe të kontrollohen lehtësisht. Nëse një kalë i vogël sillet keq dhe del jashtë kontrollit të kalorësit të tij, është një rrezik jo vetëm për kalorësin e tij, por edhe për lojtarët dhe zyrtarët e tjerë.
  • Rrotulloni çekiçin në një distancë të përshtatshme nga lojtarët ose zyrtarët e tjerë. Rrotullimi i tij në distancë të afërt mund të shkaktojë një faull.
Luaj Polo Hapi 14

Hapi 3. Shmangni pjesëmarrjen në ndonjë përdorim rekreativ të drogës ose alkoolit para lojës

Për arsye të dukshme, kjo pengon gjykimin e një lojtari dhe e vë veten në rrezik, si dhe lojtarët dhe zyrtarët e tjerë.

Luaj Polo Hapi 15

Hapi 4. Ndaloni ose mos merrni pjesë në lojë nëse një lojtar është i dëmtuar fizikisht

Kjo përfshin një sërë çështjesh, dhe kryesisht i referohet incidenteve që kanë ndodhur para ose gjatë lojës.

• Kockat e thyera ose të thyera
  • Fole të dislokuara të kyçeve
  • Tronditjet
  • Sëmundje, të tilla si një virus, infeksion ose grip
Luaj Polo Hapi 16

Hapi 5. Mësoni si të hipni në kalë para se të luani

Shumë lojtarë mësojnë si të hipin ndërsa mësojnë të luajnë polo, por është mirë që të keni një kuptim bazë se si të hipni.

• Merrni mësime hipur me një klub polo ose në një stallë që ofron mësime.
  • Kuptoni se si stërviten ponot e polo, i cili duhet të frenohet me njërën dorë dhe të jetë shumë i përgjegjshëm ndaj sinjaleve të këmbëve.
  • Njihuni me të gjithë ponitë që do të hipni gjatë ndeshjeve të polos. Çdo kalë i vogël ka temperamentin e vet.
Luaj Polo Hapi 17

Hapi 6. Udhëtoni me kalë i vogël tuaj me siguri dhe me kujdes

Kalërimi i rrezikshëm është i denjë për një faull dhe mund të shkaktojë skualifikim nga ndeshja, përveç se rrezikon lojtarët dhe zyrtarët e tjerë.